سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کرونا و بخش سی. اس. اس .دی بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب (ع)

به گزارش روابط عمومی بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب (ع )مرضیه طغرلی کارشناس پرستاری وسرپرستار بخش سی. اس. اس. دی صبح امروز به خبرنگار ما با اشاره با این که بخش سی .اس. اس .دی خدمات استریلیزاسیون بیمارستان را انجام می دهد اذعان کرد : تمام خدمات استریل اتاق عمل ها و بخش های بیمارستان در این بخش انجام می شود واگر اختلالی در این بخش وجود داشته باشد تمام بخش های بیمارستان درگیرعفونتهای بیمارستانی خواهند شد ؛به خصوص اتاق عمل ها که ما با اتاق عمل رابطه مستقیم داریم .

 نحوه استریل وسایل 

سر پرستار بخش سی. اس.اس.دی با اشاره به این که استریل در این بخش به دو صورت انجام می شود توضیح داد: وسایلی که به حرارت حساس نیستند با بخار، وسایلی هم که حساس به حرارت هستند با گاز اتیلن اکساید استریل می شوند . 

وی به پیگیری های انجام شده برای خرید دستگاه اتوکلاو پلاسما جهت استریل وسایل حساس به حرارت اشاره و تاکید: چون گاز اتیلن عوارضی مانند سرطان، سردردومشکلات پوستی دارد باید این دستگاه هر چه سریع تر خریداری شود. همچنین نشت گاز در محیط این بخش نا محسوس است چون که دستگاه موجود به سیستم الارم نشت گاز مجهز نیست . 

وی یاد آور شد : قبلا به علت عوارض این دستگاه ( اتوکلاو) هفته ای یکبار از مورد استفاده قرار می گرفت ولی در حال حاضر هر روز این دستگاه استفاده میشود که واقعا جای نگرانی برای پرسنل این بخش وجود دارد . 

 طغرلی ادامه داد: در این بخش 15 نفر کار می کنند که 12 خانم و سه اقا که سه پرستار و کارشناس اتاق عمل مسئول جمع آوری وسایل هستند .

 وی توضیح داد: اول شستشوی با آب ساده سرد انجام می شود، 10 دقیقه در محلول انزیماتیک وسپس آبکشی ودوباره در محلولی ضد عفونی گذاشته می شود ودوباره آبکشی و بعد با پمپ هوا و پارچه خشک می شوند وسپس مورد بررسی قرار می گیرند. و پرستار هم چیدمان وسایل را در" ست "انجام می دهد 

وسپس مرحله بسته بندی انجام می شود و البته یک سری تست ها برای اطمینان از فرایند استریل وسایل استفاده میشود؛ اول برای چک دستگاه و دمای اتوکلاو تست بووی دیک انجام میشود و سپس وسایل را داخل آن چیدمان می کنیم و تست پی سی دی گذاشته میشود و سپس یک تست داخل وسیله بر اساس تعداد وسایل داخل آن میگذاریم تست شناسنامه و مشخصات اتوکلاو و کاربر وشماره سیکل وتاریخ بسته بندی و انقضا آن بر روی آن زده می شود . 

چسب هایی هم برای استحکام بسته بندی استفاده می شود که تغییر رنگ آن نشان دهنده این است که وسایل وارد اتوکلاوشده اند یا نه و از طرفی با مشخصاتی که روی ان نوشته می شود به عنوان شناسنامه "ست" است و یک تست دیگر که مشخصات "ست" روی ان نوشته شده است در پرونده بیمار ثبت میشود. 

 بدترین خاطره کاری 

وی پاره شدن لاستیک دیگ اتوکلاو سیار را بد ترین خاطره کاری خود خواند و گفت خدارو شکر آسیبی به هیچ کس نرسید اما استرس بدی داشتیم اما در کل راضی هستم وکارم را دوست دارم . 

طغرلی درمورد تاثیرات کرونا در این بخش اظهارکرد: وسایلی که مخصوص بیماران کرونا است برای کارکنان استرس دارد و جهت شستشوی وسایل پیش بند پلاستیکی گان های ساده ،پاپوش، شیلد و دستکش و حتی محلول ضد عفونی سطح بالا استفاده می کنیم و شستشو با دقت ترانجام می شود.

 وی یاد آور شد:مسیر آمدن " ست" کثیف که وارد سی. اس.اس دی می شود یکطرفه است و امکان ندارد وسایل کثیف با وسایل استریل اشتباه شوند. 

🌐روابط عمومی بیمارستان حصرت علی بن ابیطالب (ع )

 


٠٨:٤٨ - شنبه ٤ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٩٨١٢    /    تعداد نمایش : ١٣